Blog

Image result for handicapé

Postižení: pro společnost podporující začlenění

Publikováno dne: 02/12/2021

Žena na vozíku se baví s přítelem.

Foto: PexelsPolitika ve prospěch zdravotně postižených lidí zůstává více než kdy jindy silným závazkem vlády.Významné změny změnily vizi zdravotního postižení v naší společnosti díky mobilizaci všech zúčastněných stran ve společnosti: stát, ministerstva, asociace, zdravotničtí pracovníci, společnosti, média, občané …

11. února 2021 politika v oblasti zdravotního postižení. Je známkou výročí hlasování o zákonu z roku 2005  o rovných právech, účasti a občanství osob se zdravotním postižením. 

Národní konference zdravotně postižených (CNH) se koná každé tři roky „za účelem projednání směrů a prostředků politiky týkající se osob se zdravotním postižením“.

5. CNH umožnil nastartovat novou dynamiku pomocí 12 nových opatření .

12 nových opatření kolem 4 silných os

Tyto nové akce se zaměřují na provádění reforem prováděných co nejblíže lidem, na posílení podpory jednotlivců a rodin a mobilizaci všech zúčastněných stran ke zlepšení jejich každodenního života.

 1. Realizujte republikánský pakt ve prospěch všech.
 2. Nenechávejte žádnou osobu ani rodinu bez podpory.
 3. Respektujte důstojnost lidí poskytováním prostředků pro autonomii.
 4. Zjednodušte administrativní postupy, zaručte termíny a spravedlivé reakce.

Handicap: klíčové postavy

 • Postižení se týká 1 z 5 Francouzů.
 • 1 ze 6 Francouzů pomáhá starším nebo zdravotně postiženým příbuzným.
 • Výdaje ve prospěch osob se zdravotním postižením činí 46,6 miliard eur , což je 2,2% francouzského hrubého domácího produktu.
 • 1 200 000 příjemců příspěvku pro dospělé zdravotně postižené (AAH) v roce 2019.
 • V roce 2017 téměř 300 000 příjemců dávky v invaliditě .
 • 287 440 příjemců příspěvku na vzdělání pro zdravotně postižené děti (AEEH) v roce 2019.
 • Rezortní domy pro osoby se zdravotním postižením (MDPH) každoročně reagují na více než 4,5 milionu žádostí od více než 1,7 milionu lidí.

Přečtěte si také: „Usnadnit postupy osobám se zdravotním postižením“

Invalidé třetího stupně stále nemají nárok na slevu na jízdném, vláda mlží

13. června 2020  8:43Slevy na jízdném platí už od roku 2018. Týkají se studentů, důchodců a lidí s průkazy ZTP a ZTP/P. Část lidí pobírajících invalidní důchod nejvyššího třetího stupně, jako jsou například duševně nemocní, však nárok na průkaz nemá. A tudíž ani na slevu na jízdném. Jejich invalidní důchod přitom činí necelých 12 tisíc korun za měsíc.

ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Slevu na jízdném zavedla vláda Andreje Babiše před více než rokem a půl. Od té doby mohou jezdit s 75procentní slevou studenti, důchodci a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P. Ne všichni invalidé ale mají na tuto kartu nárok.

Konkrétně část invalidů třetího stupně, do které se řadí například psychicky nemocní lidé, od českých úřadů žádný průkaz nedostali. Nárok na zlevněné jízdné tak nemají.

Problém dobře ilustruje příběh čtyřiačtyřicetileté Soni, která dojíždí za svými dětmi, jež má v péči její bývalý manžel, bydlící stovky kilometrů daleko. Invalidní důchod ji přitom pokrývá sotva nutné náklady na život.

Opomenutá skupina

Lidé, kteří cestují levněji, se musí prokázat například průkazem ISIC, občanským nebo žákovským průkazem, případně kartou ZTP či ZTP/P. A zde právě vzniká problém.

„Žádný zákonný předpis nestanoví a ani nikdy nestanovil slevu na jízdném u příjemců 3. stupně invalidního důchodu. Stanoví pouze slevu na jízdném u lidí, kterým byl přiznán průkaz ZTP nebo průkaz ZTP/P,“ vysvětluje předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása.

Invalidní důchodInvalidní důchod 3. stupně v Česku pobírá přibližně 180 000 mužů a žen, v průměru činí necelých 12 tisíc korun měsíčně. Náleží lidem, kterým se kvůli zdravotnímu stavu či úrazu snížily pracovní schopnosti o více než 70 procent. Může jít například i o duševně nemocné lidi.

V současné době se invalidní důchodci bez karty ZTP musí spolehnout na jednotlivé dopravní společnosti nebo samosprávy. Někteří přepravci totiž pro lidi s invaliditou třetího stupně levnější jízdné poskytují, stejně tak některá města. Jsou to třeba České dráhy nebo dopravní podniky v Praze a Brně.Velká část invalidních důchodců třetího stupně průkazy ZTP má. Ti, kteří jimi však nedisponují, nemají na plošné slevy nárok.

Česká vláda zaspala

„Ti, kteří tu průkazku nemají, dnes nemají slevy na jízdném. Takže ty takzvané plošné slevy na jízdném se nedotýkají této velmi potřebné skupiny,“ interpelovala v letošním roce premiéra už po několikáté Olga Richterová (Piráti).

Podle Babiše je absence průkazu o invaliditě stěžejní, zavedení plošné slevy není jednoduché. „Jde o to, že každý řidič autobusu nebo průvodčí ve vlaku musí umět ihned bezpečně určit, zda cestující má, nebo nemá nárok na slevu,“ řekl ve Sněmovně.

Velkým problémem je podle něj také přeprava cestujících z ostatních zemí EU. Konkrétně to, jak budou dokládat, že na slevu mají nárok a kdo jim bude průkazy vydávat.

Problém se slevou na jízdné pro konkrétní skupinu invalidů však má vláda na stole už delší dobu. Odpověď neměl ani někdejší ministr dopravy Ťok.

Nové slevy na jízdném: důchodcům bude stačit občanka, studentům průkaz

„Obrátili jsme se dopisem na předsedu vlády pana Andreje Babiše a upozornili jsme jej na skutečnost, že především příjemci invalidního důchodu 3. stupně nejsou mezi uvedenou skupinou, na kterou se vztahuje zlevněné jízdné. Odpověděl nám tehdejší ministr pan Dan Ťok, jehož odpověď nebyla konkrétní a v zásadě nijaká,“ podělil se o svou zkušenost předseda NRZP.

Babiš přitom ještě nedávno zlevněné jízdné pro invalidy třetího stupně bez karet ZTP podporoval. „Uvažuju nad tím. Určitě si to zaslouží,” uvedl v listopadu – dva měsíce předtím, než odpověděl na jednu z interpelaci Richterové tím, že by zavedení slevy bylo obtížné.

„Já si myslím, že nechtějí přiznat, že na takhle širokou skupinu lidí zapomněli. Že nechtějí přiznat, že těchto mnoho desítek tisíc lidí nechali být,“ vyjádřila se pro iDNES.cz pirátská poslankyně. Podle čísel, se kterými pracuje, může jít asi o 50 až 80 tisíc lidí.

Inspirace v zahraničí

Aby člověk na vlastní oči viděl funkční systém slev pro invalidy, nemusí jezdit příliš daleko. Na Slovensku mají invalidní důchodci, stejně jako běžní penzisté a studenti do 26 let, nárok na vlakovou jízdenku zdarma. A to už od roku 2014. Vztahuje se navíc i na ostatní občany EU, jako jsou třeba Češi.

Cestujícím stačí nechat si vystavit speciální průkaz u slovenského státního dopravce. Lidé pobírající invalidní důchod musí při registraci doložit, že jim je skutečně vyplácen. Následně mohou cestovat zdarma.

Podle Richterové by se Česká republika mohla inspirovat právě na Slovensku.„Když přeci máme v ČR státní úřad, co vám dá potvrzení o vyplacení invalidního důchodu, tak mi přijde smutné se jako ministerstvo nespojit se svým slovenským protějškem a nezjistit si, jak to provádějí,“ říká Richterová.„Obzvláště, když máme občany České republiky, kteří tyto slevy na Slovensku čerpají,“ dodává.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/slevy-na-jizdnem-invalide-ztp-vlada-andrej-babis.A200306_102832_domaci_soch

Podvody se zaměstnáváním invalidů za 600 miliónů korun. Firmy pobíraly příspěvky, ale nikdo nepracoval

Detektivové z protimafiánské centrály ukončili šestileté vyšetřování rozsáhlých podvodů při zaměstnávání invalidů. Skupina šesti obviněných podle policie připravila stát přes fiktivní úvazky zdravotně postižených o stovky miliónů korun. Vyšetřovatelé teď pro všechny stíhané požadují soud. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Podle něj je případ unikátní zejména svým rozsahem.

Praha 12:12 25. dubna 2020Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu

Celý systém byl založený na skupině firem, většinou účelově založených, které zdravotně postižené na oko zaměstnávaly | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Podle závěrů vyšetřování mělo od ledna 2008 do června 2012 dojít ke způsobení škody ve výši zhruba 600 miliónů korun,“ konstatoval Ibehej.Práva postižených pod dohledem ombudsmanky. Šabatová se chce hendikepovaným věnovat komplexnějiČÍST ČLÁNEK

Vedle šestice organizátorů celého podvodu je podle něj stíháno za trestný čin dotačního podvodu také celkem šestnáct obchodních firem. Právě přes ně podnikatelé státní příspěvky na práci hendikepovaných neoprávněně čerpali.

„Ve věci již byl podán Vrchnímu státnímu zastupitelství návrh na podání obžaloby,“ řekl policejní mluvčí.

O tom, zda podnikatelé skutečně před soudem stanou, nicméně zatím pražské vrchní státní zastupitelství nerozhodlo. V případě pravomocného odsouzení by jim přitom hrozilo až 10 let vězení.

Práce žádná, nebo minimální

Celý systém byl založený na skupině firem, většinou účelově založených, které zdravotně postižené na oko zaměstnávaly. Invalidé měli dostávat mzdu ve výši dvou tisíc korun měsíčně, jenže od státu podnikatelé inkasovali na každého z nich osmitisícový příspěvek.

„Rozdíl po odečtení povinných odvodů na sociální a zdravotní pojištění pak využívali pro svou potřebu,“ vysvětlil Ibehej. Podle něj navíc vyšetřování ukázalo, že většina takto zaměstnaných invalidů ve skutečnosti žádnou práci ani nevykonávala, případně že bylo jejich zapojení zcela minimální.

„Celkově měl tento systém zaměstnávat až 3700 invalidů,“ doplnil mluvčí. I proto jde podle něj o velmi obsáhlý spis. Obsahuje zhruba 160 tisíc listů založených celkem ve více než pěti stech šanonech. Policie přitom v rámci vyšetřování zajistila obviněným majetek za zhruba 130 miliónů korun, podle Ibeheje jde většinou o nemovitosti.Tragédie ve Vejprtech. Při požáru domova se zvýšenou péčí zemřelo osm lidí, 30 se zraniloČÍST ČLÁNEK

Sponzoři Věcí veřejných

Hospodářské noviny už dříve informovaly, že podvodné vysávání státních příspěvků na práci hendikepovaných fungovalo ve spletenci firem kolem trojice stíhaných podnikatelů – bratrů Miloslava a Vladislava Vítových a Miroslava Černého.

Ani jeden z bratrů se aktuálně k celé věci nechtěl jakkoliv vyjadřovat. Černého se Radiožurnálu kontaktovat nepodařilo. Dříve ale jakoukoliv vinu odmítl. „Oni se jen domnívají, že mají důkazy,“ řekl Černý Hospodářským novinám na adresu policie krátce po svém obvinění v roce 2014.

Dvě z celkových šestnácti trestně stíhaných firem zapojených do celého byznysu přitom v době pobírání příspěvků sponzorovaly tehdy vládní stranu Věci veřejné podnikatele Víta Bárty. Konkrétně má jít o společnosti Verve-Invest a Besico Real. Právě ty v roce 2011 darovaly Věcem veřejným dvakrát po dvou milionech korun.

I my jsme invalidé. Nižší jízdné chtějí tisíce duševně nemocných a sklerotiků

13. listopadu 2019Studenti, senioři i lidé s průkazem ZTP jezdí za čtvrtinu. Jsou ale lidé pobírající invalidní důchod, kteří na průkaz ZTP nedosáhnou a jsou nuceni platit plné jízdné. To je pro ně překážka, protože peněz se jim většinou nedostává. V budoucnu by se to mohlo změnit, připustil premiér Andrej Babiš. Zatím však o tom mluví jen on.

ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čtyřiatřicetiletá Soňa Szwajnochová kvůli duševnímu onemocnění pobírá invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně, který se pohybuje okolo 12 tisíc. Brigádami si ročně přivydělá dalších 10 tisíc.

Z prvního manželství má dvě děti. O ty se podle rozhodnutí soudu stará otec, Szwajnochová je může vídat jenom jednou za dva týdny. Jsou od ní však vzdálené až 400 kilometrů a jedna cesta za nimi ji stojí téměř tisíc korun.

Jenže cesta za dětmi není ta jedinou, kterou Soňa musí během jednoho měsíce podstoupit. Kvůli svému stavu musí často navštěvovat i lékaře. A ti se mnohdy nachází pouze v krajských městech. „Třeba v Sušici, odkud já jsem, není žádný specializovaný terapeut. Ti jsou pouze v krajských městech. Za lékaři jezdím dvakrát až třikrát měsíčně,” uvedla.

Když zaplatí všechny nezbytné výdaje na bydlení, zbudou jí přibližně dva tisíce korun. Peníze, které utratí za jízdné, jí tak významně zasahují do rozpočtu.

Nedosažitelná kartička

Na 75 procentní slevu na jízdné mají totiž ve vlacích a vnitrostátních autobusech kromě studentů a seniorů pouze držitelé průkazů osob se zdravotním postižením, konkrétně ZTP a ZTP/P. Ty udílejí úřady převážně lidem s omezením schopnosti pohyblivosti a orientace. Někteří lidé se zdravotním postižením – například právě s psychiatrickými diagnózami či například s roztroušenou sklerózou – tedy na průkaz nedosáhnou.

Nyní by se však situace mohla změnit. Premiér Andrej Babiš připustil, že se problematikou bude zabývat a případně ji projedná se zbytkem vlády. „Uvažuju nad tím. Určitě si to zaslouží,” potvrdil. Bližší informace o tom, jak vysoká by měla sleva být, nebo kdy konkrétně by mohla začít platit, neuvedl.

Invalidní důchodInvalidní důchod 3. stupně v Česku pobírá přibližně 180 000 mužů a žen, v průměru necelých 12 tisíc korun měsíčně. Náleží lidem, kterým se kvůli zdravotnímu stavu či úrazu snížily pracovní schopnosti o více než 70 procent.
Druhý stupeň invalidního důchodu je pro osoby s poklesem pracovních schopností o polovinu až 69 procent. Na konci druhého čtvrtletí tuto penzi úřad vyplácel téměř 74 000 lidem, v průměru dostávali necelých 8 000 korun. Průměrná starobní penze dosahovala 13 408 korun.

Je navíc jediný, kdo o takové změně mluví. Resort dopravy například změny u slev, či rozšíření okruhu osob, kterých se slevy dotýkají, neplánuje. „Situace se v uvedeném ohledu nijak nezměnila, Ministerstvo dopravy neplánuje navrhnout rozšíření systému slev na další okruh osob,” uvedla mluvčí resortu Lenka Rezková. Obdobně se vyjádřilo také ministerstvo financí.

Někteří nabízí slevu až 50 procent

Není tomu ovšem tak, že by se jednotlivé společnosti nesnažili vyjít lidem s invaliditou vstříc.

Příkladem je pražský Dopravní podnik, který po předložení patřičného potvrzení o pobírání invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně poskytuje slevu na jednotlivém i předplaceném jízdném.

České dráhy pak nabízí jízdné s padesátiprocentní slevou. Tu lidé získají v případě, že si zakoupí takzvanou IN kartu 50 buď na rok, či na tři roky. Slevu nabízí také brněnský dopravní podnik. “Osoby s III. stupněm invalidity mají nárok na slevu 50 procent při koupi předplatní jízdenky, u jednorázového jízdného mohou využít zakoupení zvláštního ročního kupónu, který je opravňuje ke koupi zlevněných jízdenek,” uvedla mluvčí Hana Tomaštíková. 

Benefity pro slevy na cestování ovšem nejsou nárokové a vše záleží na uvážení jednotlivých dopravců. A tak se může stát, že i invalidé musí zaplatit plné jízdné. „Lidé pobírající invalidní důchod bohužel nespadají do kategorie státem nařízených slev, ani naše společnost jim cestování cenově nezvýhodňuje,” uvedl Flixbus. Stejně to má i Regiojet.

Situace se dotýká i Soni. „Když chci jet na přednášku nebo na odbornou exkurzi do Prahy, tak je pro mě nejvýhodnější jet autobusem, protože tím jsem v Praze za dvě a půl hodiny přímým spojem, vlakem mě to vychází přes pět hodin a se čtyřmi přestupy. A v autobuse už jedu za plné jízdné,” doplnila Szwajnochová.

Naděje na levnější jízdné

Šance na levnější jízdenky se invalidům naskytla v loňském roce, kdy vláda premiéra Andreje Babiše zaváděla slevu pro seniory a studenty. Národní rada osob se zdravotním postižením se prostřednictvím dopisu obrátila na Babiše a upozornila ho, že na příjemce ID III. stupně se zlevněné jízdné nevztahuje. 

„Pan ministr (bývalý ministr dopravy Dan Ťok, pozn. red.) v zásadě řekl, že by bylo velmi obtížné kontrolovat občany ze zemí EU, zda pobírají obdobnou dávku, jako je invalidní důchod, aby měli slevu na jízdném v ČR,” vysvětlil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Změny plánuje i NRZP ČR. Chce připravit novelu zákona o poskytování dávek pro lidi se zdravotním postižením společně s některými poslanci. “Stanoví slevu na jízdném ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 procent v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy,” přiblížila Plisková. Rada nicméně nepředpokládá, že by ke změně došlo v následujícím roce.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/cestovani-invalide-postizeni-andrej-babis-bez-slevy-jezdi-za-plne-problemy-3-stupen-id.A191111_094446_domaci_lre

Image result for diabetici

REŽIM DIABETIKA 1. TYPU

Diabetes mellitus 1. typu patří mezi chronická autoimunitní onemocnění, jenž v současné době nejsou vyléčitelná. Diabetes 1. typu je sice dobře léčitelný, avšak za cenu pravidelných aplikací inzulínu a nezbytného dodržování řady dietních a jiných režimových opatření.

REŽIM DIABETIKA 1. TYPU

Diabetes mellitus 1. typu patří mezi chronická autoimunitní onemocnění, jenž v současné době nejsou vyléčitelná. Diabetes 1. typu je sice dobře léčitelný, avšak za cenu pravidelných aplikací inzulínu a nezbytného dodržování řady dietních a jiných režimových opatření. Diabetika provázejí den co den, po celý jeho život a představují tak neobyčejný zásah do života nemocného. Díky neustálému vývoji medicíny je kontrola tohoto onemocnění stále lepší, nicméně nutné uzpůsobení dne ve smyslu pravidelného stravování, koordinace s inzulínovou léčbou a tělesnou aktivitou zůstává základním kamenem léčby cukrovky. Úspěšná léčba tak klade velké nároky na každého pacienta s diabetem i tým zdravotníků podílejících se na vedení jejich léčby.

V dřívějších dobách se běžný den diabetika striktně řídil předem stanoveným inzulínovým režimem. Fixní nastavení léčby neumožňovalo individuální změnu denních aktivit nebo úpravu jídelníčku podle momentální situace či chuťových preferencí nemocného. Pacienti zůstávali ve vleku svého onemocnění. V současné době se tento postoj mění, snahou je léčebný režim pokud možno co nejvíce přizpůsobovat potřebám nemocného. Moderní diabetologie klade důraz zejména na samostatnost a flexibilitu v řízení inzulínové léčby samotným pacientem a určitou volnost ve výživě (zejména u pacientů s inzulínovou pumpou), na základě podrobné edukace lékařem-diabetologem a nutriční terapeutkou.

V novém pojetí strategie vedení léčby diabetu je pacient vnímán jako rovnocenný partner lékaře, jenž se významně podílí na průběhu vlastní léčby a zejména pak na jejím konečném výsledku. Tento přístup přináší diabetikům na jednu stranu velkou volnost, na druhou stranu však klade na jejich bedra velkou zodpovědnost. Lékař sehrává roli průvodce „světem diabetu“, ve kterém ukazuje nemocnému správný směr, jehož cílem je dobře kompenzovaný diabetes a varuje před nástrahami (např. nerespektování dietních opatření, kouření), které mohou zapříčinit řadu komplikací. Avšak pouze pacient nakonec rozhodne, kterou cestou se vydá. Pokud zvolí cestu „světem diabetu“, při které respektuje jeho pravidla, pak ho jistě čeká dlouhý a nakonec i mnohem příjemnější život s minimem k diabetu přidruženým komplikacím.

Život diabetika se v zásadě odlišuje od nediabetické populace tím, že v důsledku chybění vlastní produkce inzulínu (jenž řídí osud glukózy v těle) musí regulovat hladinu krevního cukru sám, podkožními injekcemi inzulínu. Bez něj glukóza zůstává v krvi, hromadí se, což vede k poškozování cév, očí, ledvin, dolních končetin a nervů.

Aplikace inzulínu

Při léčbě inzulínem se snažíme co nejlépe kopírovat přirozenou produkci inzulínu zdravými buňkami slinivky břišní. Malé množství inzulínu tyto buňky produkují neustále, tak aby zajistily nepřetržitý přísun energie všem buňkám v těle. Po jídle, kdy se ze zažívacího traktu vstřebávají sacharidy a glykémie rapidně stoupá, beta-buňky nárazově vyplaví větší množství inzulínu, jenž přesune glukózu z krve do tkání. Na podobném principu je založena také inzulínoterapie. Dlouhodobě působící inzulín (v lahvičce má mléčně zakalený vzhled) podáváme nejčastěji jednou denně, obvykle v noci před spaním, v pravidelnou hodinu. Z místa podání se uvolňuje pozvolna a pracuje téměř po celý den. Rychle působící inzulín (v lahvičce čirý roztok) aplikujeme 3xdenně, před každým hlavním jídlem. Obecně začíná působit zhruba za 30-45 minut po injekci. Při nízké glykémii s aplikací vyčkáme do doby těsně před jídlem nebo ho podáme až s jídlem, či po něm. Inzulín aplikujeme nejlépe do podkoží na břiše, odkud se nejsnadněji vstřebává. Poměrně rychle se absorbuje také z podkoží na pažích a stehnech. Tyto lokalizace jsou tudíž vhodné pro injekci rychlého inzulínu. Z hýždí se vstřebává pomaleji, zde je vhodné podávat pomalý inzulín před spaním nebo pokud chceme účinek inzulínu zbrzdit. Z jakéhokoliv místa se inzulín bude rychleji absorbovat pokud tuto tělesnou partii budeme fyzicky namáhat (např. při sportu či posilování). Místa aplikace by se měla čas od času měnit, aby změny v podkoží po opakovaných vpiších resorpci inzulínu nezhoršovaly.

Důležitost správného stravování

Výživa se u diabetiků 1. typu příliš neliší od všeobecných doporučeních platných pro širokou populaci. Jídelníček by měl být pestrý. Je založen na kvalitní a vyvážené stravě se zastoupením všech základních živin, přičemž respektuje množství cukrů v každé porci, které je definované ve výměnných jednotkách (1VJ = 12g sacharidů). Počet výměnných jednotek na den vychází z množství sacharidů, jenž pacient konzumoval ještě před rozvojem cukrovky (mění se však v případě tendence k přibývání na váze) a rozdělí se do 6 porcí. Jsou to tři hlavní jídla (s odstupem 4-5h), dvě svačiny (optimálně za 2 h po snídani a obědě) a obvykle i druhé večeře před spaním. Na tento jídelní plán lékař nastaví inzulínový režim. Před druhou večeří je vhodné kontrolovat glykémii. Pro snížení rizika noční hypoglykémie je ideální glykémie před spaním 6-8 mmol/l!

Glykémie bez výkyvů

Umět spočítat nebo alespoň odhadnout množství cukrů v každém jídle je důležité k posouzení potřebné dávky inzulínu, zvláště pokud se vychýlíme z našeho obvyklého jídelního plánu. Jaké konkrétní množství inzulínu bude třeba, je u každého pacienta individuální. Abychom předešli zbytečnému kolísání glykémie, je výhodnější zaměňovat v jídelníčku potraviny o stejné sacharidové náloži. Kdykoliv tedy měníme obvyklé množství jídla (oslavy, rauty či naopak vynechání jídla, zvracení) je nutné adekvátně upravit dávku inzulínu a glykémii ověřit častým měřením pomocí glukometru!

Pravidelnost ve stravování je u diabetiků zásadní.

Vynechání hlavního jídla (zejména snídaně, kdy je potřeba inzulínu nejvyšší či večeře pro riziko noční nepoznané hypoglykémie) se zásadně nedoporučuje.

Glykémii ovlivňuje také tělesný pohyb. Krevní cukr jako hlavní zdroj energie pro pracující sval, je při tělesné námaze spalován, což se projeví poklesem glykémie. Sport a diabetes se však nevylučují, jen je třeba dbát vyšší opatrnosti. Před cvičením (a při dlouhodobější námaze také v  průběhu a po jejím skončení) je nutné zkontrolovat aktuální glykémii. Při hodnotě < 4mmol/l nejprve upravíme glykémii (přísunem sacharidů), teprve potom je možné bezpečně sportovat. Jestliže plánujeme jít cvičit a dokážeme posoudit intenzitu a dobu tělesné zátěže, snížíme adekvátně dávku inzulínu. Mít při sobě během sportování sladký nápoj (džus či colu) pro zvládnutí hypoglykémie, je u diabetiků naprosto nezbytné. Stejně tak používání kvalitní obuvi k zabránění vzniku otlaků a oděrek, jenž se mohou rozvinout ve špatně se hojící defekt.

Při nemoci je potřeba častější kontrola glykémií

Potřeba inzulínu se enormně zvyšuje v době nemoci či stresu. Byť i při banální chřipce je nutné dávky inzulínu navýšit, jinak může dojít k rozvoji závažné ketoacidózy. Obrovským pomocníkem je opět kontrola glykémie glukometrem a vyšetření ketolátek v moči, které nás mohou informovat o špatně kompenzovaném onemocnění.

Na pomyslných miskách vah je proto třeba považovat jídlo, jakoukoliv nemoc či stres jako faktor, jenž vychýlí ukazatel vah směrem k hyperglykémii a inzulín či tělesnou aktivitu směrem k hypoglykémii. Nad všemi faktory, jenž bezprostředně ovlivňují glykémii, je třeba přemýšlet a naučit se je správně koordinovat s aplikací inzulínu tak, aby hladina cukru v krvi během dne výrazně nekolísala a zůstala v rozmezí blížící se zdravé populaci. Abychom byli schopni udržet stabilní glykémii i během zátěžových období, je třeba dávky inzulínu měnit opatrně za pomoci pravidelného měření glykémie. Měření glykémie má také mimo jiné předcházet každému usednutím za volant motorového vozidla.

Závěrem všem diabetikům přeji, aby se jejich léčebný režim stal přirozenou součástí jejich života, k němuž se jim podaří snadno přistupovat se vší zodpovědností.

MUDr. Jana Urbanová

CO JE DIABETES?

diabetes

Diabetes melltius, česky zvaná úplavice cukrová, odtud pochází známější název cukrovka. Je to onemocnění látkové výměny, kdy v těle nedochází k dostatečné přeměně cukrů a k poruše zpracování tuků, bílkovin, minerálních látek a vody. V tomto článku si projdeme nejdůležitější pojmy, které se s onemocněním pojí.
 

 Když se řekne diabetikKdyž se řekne diabetik

Diabetes je celoživotní chronické onemocnění, pro které je charakteristická zvýšená hladina glukózy v krvi – hyperglykémie. Diabetik se nemůže zcela vyléčit, ale pomocí dobré životosprávy, vyvážené stravy a správné léčby může žít bez větších omezení plnohodnotný život. Pokud se však o sebe nestará tak, jak by měl, vznikají komplikace, které mu dokáží pořádně znepříjemnit život.

GlukózaGlukóza

Je životně důležitá pro všechny buňky, kterým slouží jako rychlý zdroj energie při zvýšené fyzické námaze. Rovnováhu glukózy v krvi ovlivňují hormony glukagon a inzulin. 

InzulinInzulín

Inzulin produkují beta buňky neboli β buňky, umístěné v Langerhansových ostrůvcích ve slinivce břišní (pankreatu). Jeho úkolem je snižovat hladinu cukru v krvi. Je to hormon bílkovinné povahy, který umožňuje glukóze přesun z krve do buněk, kde se cukry štěpí na jednodušší látky, čímž dochází k uvolnění energie nebo ukládání glukózy do rezerv v játrech a svalech ve formě glykogenu.

 Cukrovka = nedostatek inzulinuCukrovka = nedostatek inzulinu

Příčinou cukrovky je neschopnost organismu produkovat nebo využívat hormon inzulin. Podle toho rozdělujeme diabetes na dva typy:

 • Diabetes typ 1 – organismus neprodukuje žádný vlastní inzulin.
 • Diabetes typ 2 – tělo inzulin sice produkuje, ale jeho účinek je nedostatečný, protože je ho málo, nebo citlivost organismu na jeho působení není dostatečná.

Příznakům jednotlivých typů diabetu jsme věnovali samostatný článek „Příznaky diabetu“.

Proč je důležitá léčba?Proč je důležitá léčba?

Neléčený diabetes vede k závažným komplikacím, které nemocného omezují v běžném životě, a v nejhorším případě mohou mít zcela fatální důsledky. Při léčbě cukrovky je důležitá pravidelná spolupráce pacienta s ošetřujícím lékařem a správná životospráva. Pokud je hladina glukózy dlouhodobě vysoká, dochází ke změnám malých cév, což může způsobit postižení srdce a cév jak v dolních končetinách, tak v mozku, kde může dojít k následným mozkovým příhodám. Cílem léčby je tedy udržení hladiny glukózy v normě, pomocí umělého doplňování inzulinu. Včasné odhalení diabetu je pro léčbu zásadní a lze ji odhalit změřením cukru v krvi.

Co je to diabetes

Historie cukrovkyHistorie cukrovky

První zmínky pocházejí z poloviny 2. tisíciletí před naším letopočtem. Pojem diabetes se objevil na konci 1.o století našeho letopočtu a o několik desítek let později je popsán už i první způsob léčby. 
V roce 1907 byly objeveny β buňky v Langerhansových ostrůvcích a v roce 1921 byl kanadskými lékaři Frederickem Bantingem a Charlesem Herbertem Bestem objeven inzulin. Od té doby můžeme diabetes úspěšně léčit.

Světová pandemieSvětová pandemie

Diabetes představuje ve 21. století vážnou nevyléčitelnou nemoc. V současnosti patří k jedné z nejčastějších neinfekčních nemocí na světě. Dlouhodobý a prudký nárůst pacientů po celém světě je způsoben životním stylem. V našem jídelníčku často převládá jídlo bohaté na sacharidy a nedostatek pohybu. Jak správně jíst se dozvíte v článku „Desatero zdravé stravy pro diabetiky 2. typu“.

Úspěšná léčba diabetu stojí na 3 hlavních pilíříchÚspěšná léčba diabetu stojí na 3 hlavních pilířích

 1. Dietní opatření
 2. Fyzická aktivita
 3. Medikace
 4. A v poslední době se stále častěji hovoří o čtvrtém pilíři, kterým je edukace.

Jak si změřit hodnotu cukru v krviJak si změřit hodnotu cukru v krvi

Měření hodnoty glykémie patří mezi pravidelné testování krve v rámci preventivních vyšetření u praktického lékaře. Pojišťovny ji plně hradí od 30. roku věku. Bohužel diagnostika diabetu roste i u mnohem mladších pacientů. Rozhodli jsme se proto ve vybraných BENU lékárnách nabídnout screening diabetu pro držitele BENU lékové karty zdarma. Protože včasným záchytem vysoké glykémie a léčbou předejdete mnoha zdravotním komplikacím, které s sebou nese zvýšená hladina cukru v krvi.

Diabetici mohou díky léčbě plnohodnotně žít

Endokrinologickou a diabetologickou ambulanci dětského oddělení v Nemocnici Břeclav vede již dlouhá léta MUDr. Stanislava Hyčková, která se zabývá výskytem a léčbou diabetes (lidově cukrovky) u pacientů od narození až po dosažení plnoletosti. Počet dětských diabetiků se podle lékařských statistik v České republice za posledních 20 let zvýšil desetkrát. Postiženo je touto nemocí v průměru jedno dítě z pěti set a celostátně je jich evidováno kolem dvou a půl tisíce. To jsou dost alarmující čísla. A na toto téma poskytla MUDr. Sta-nislava Hyčková následující rozhovor. 

Paní doktorko, jak dlouho se problematikou výskytu a léčby cukrovky u dětí zabýváte, v jakém věkovém rozmezí jsou ve vaší péči dětští pacienti a kolik jich máte ve své ambulanci v evidenci? 
„Od roku 1975 pracuji na dětském oddělení, zpočátku jsme sledovali děti od jejich narození do patnácti let. Sledovala jsem diabetické děti již od počátku a touto problematikou se zabývala. I když nově diagnostikova-ných diabetiků  v té době ročně prošlo na oddělení kolem pěti a stav narůstal celkem nevýznamně. Postupně se však nárůst zvyšoval a rozšířila se péče od novorozenců do nedovršených devatenácti let. Odbornou am-bulanci pro endokrinologické a diabetologické pacienty vedu více než dvě desetiletí. Narůst se předpokládal mnohem vyšší, ale incidence se mírně snížila, příčina je neznámá. Nyní mám v péči průměrně kolem 45-50 pacientů, jejich počet závisí na počtu nově diagnostikovaných za rok, což je pět až osm pacientů, a počtu posléze předaných do péče diabetologa pro dospělé.“

Můžete tedy potvrdit statistická čísla, která hovoří o stále narůstajícím počtu dětí trpících one-mocněním cukrovkou? 
„Ano, počet mladých lidí trpících tímto onemocněním  skutečně narůstá, avšak ne takovým tempem, jak se před dvaceti lety předpokládalo. Ale i tak je počet dětí trpících diabetem vysoký.“

Jak zjistíte,  že dítě je postiženo cukrovkou a zjednodušeně řečeno, o jaké onemocnění se vlastně jedná? 
„Diabetes u dětí je zatím převážně diabetes mellitus 1. typu. Diabetes neboli cukrovka je onemocnění, kdy tělo neumí hospodařit s glukosou (cukrem). Jedná se o poruchu ostrůvků, které se nachází ve slinivce břišní a které produkují insulin, který je nutný k tomu aby byl cukr z krevního řečiště  jako zdroj energie  dopraven do buněk. Aby se toto onemocnění projevilo, musí se dítě narodit s určitou vlohou a teprve spouštěcí me-chanismy ( stres, určitý nepříznivý vliv vnějšího prostředí a s největší pravděpodobností nějaký virus) toto onemocnění spustí. Tato vloha se dědí od obou rodičů a vůbec nezáleží na tom, zda se u někoho z příbuz-ných vyskytuje. Nezáleží také na tom, zda je dítě hubené nebo obézní.“ 

Jaký je u dětí průběh a léčba tohoto onemocnění, a je tato nemoc plně vyléčitelná? Pokud ne, dá se dnes již průběh nemoci natolik zvládnout, že takto postižení lidé mohou žít plnohodnotný život? 
„Toto onemocnění se u  dítěte projeví většinou po nějaké viróze, někdy se ani nezaregistruje. Protože klesne produkce insulinu, zvýší se hladina cukru a tím se velice laicky řečeno projeví všechny příznaky. Objeví se žízeň, takže dítě nadměrně pije, stále více močí i v noci, menší děti se mohou začít pomočovat, jsou slabé, unavené, ubývají na váze. Všechny tyto příznaky upoutají pozornost při vyšetření, u dětského lékaře se zjistí cukr v moči, někdy i aceton, dle vážnosti stavu, a vysoká hladina cukru v krvi. Další léčba spočívá v nasazení insulinu, již za hospitalizace na dětském oddělení a doplnění ztrát vody a dalších důležitých prvků. Pokud se tyto příznaky neodhalí nebo podcení, pokračuje  tento stav velmi rychle až do ztráty vědomí a i možnou  smrtí. 
Léčba, jak jsem již naznačila, kromě podávání insulinu, spočívá v pravidelné životosprávě, stravě, která musí obsahovat cukry, tuky, bílkoviny, vitamíny jako u zdravých dětí, ale cukry se musí počítat  na výměnné jed-notky a brát i ohled na tuky. Strava je rozdělena  denně do tří velkých jídel, snídaně, oběd a večeře a před každým jídlem se aplikuje rychlý insulin, dále dopolední a odpolední svačina a malá druhá večeře. Před spa-ním se aplikuje pomalý insulin, který hlídá hladinu cukru během 12-24 hodin, dle typu insulinu. Děti i rodiče jsou edukovaní, jsou vybaveni pery k aplikaci insulinu a glukometry, což jsou přístroje, které velmi rychle ukáží hladinu cukru (glykemii) v krvi. Rodiče i děti jsou poučeni o rozmezí hodnot, ve kterých se musí pohy-bovat. Velmi důležitý je také pohyb. Dítě je propuštěno do domácího prostředí tehdy, kdy je po zdravotní stránce stabilizováno a kdy je i s rodiči schopno si sestavit jídelníček, aplikovat insulin a měřit si hladinu cuk-ru glukometrem. Dále již probíhají pravidelné kontroly v diabetologické ambulanci, zpočátku častější, po-stupně dle stavu jednou za měsíc až dva. Při správném dodržování doporučených pravidel, žije dítě plnohodnotný život, může sportovat a zařadit se zcela  mezi své vrstevníky. Onemocnění diabetes mellitus je onemocnění trvalé, nelze je zcela vyléčit, ale účinně léčit ano. Možností léčby neustále přibývá, pokrok za posledních 40 let z mých zkušeností je obrovský. Další možností léčby jsou i insulinové pumpy, které dávkují lék kontinuálně, ale stále se nejedná o uzavřený okruh, takže spolupráce pacienta s pumpou je stále  nutná. Situaci by mohlo změnit větší rozšíření metody trvalého monitorování glykemií ve spojení s insulinovou pumpou. Tato metoda by mohla v budoucnu podle mého názoru nejen zlepšit glykémie, ale také zvýšit kvalitu života a osobní spokojenost pacienta.“

Čím si vysvětlujete nárůst této nemoci u dětské populace, nesouvisí to třeba v současné době s životním stylem? 
„Na tuto otázku nelze dostatečně přesně odpovědět, protože zde hraje velkou roli genetika, imunitní systém dokonce i zeměpisná šířka, protože jsou oblasti,kde se diabetes 1. typu téměř nevyskytuje a naopak oblasti, kde je nárůst stále vyšší, např. severské země. Výzkum se zaměřuje na prevenci tohoto onemocnění a dále na průkaz určitých virů, které s manifestací nemoci souvisí. U diabetu 2. typu samozřejmě hraje roli styl života, u diabetu 1. typu to až tak jednoznačné není. 
Pravdou ale je, že počet diabetických dětí stále narůstá, ale na druhé straně léčba je stále dokonalejší, monitorování, dispenzarizace,takže pozdních komplikací by mělo ubývat a kvalita  života se zlepšovat. 

Diabetická dieta

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová doporučení jsou stejná, jako pro populaci s vysokými riziky kardiovaskulárních chorob – je vhodná pro celou rodinu.

Správná volba diety zajišťuje přiměřenou tělesnou hmotnost, přiměřený příjem energie, minimální kolísání glykemie během dne, výkyvy lačné a postprandiální glykemie, snižuje riziko ischemické choroby srdeční.

Individuálně nastavený dietní režim umožní nezvyšovat dávku inzulinu nad hodnoty 0,75j./kg/den. Minimalizuje výskyt hypoglykemie a snižuje inzulinovou rezistenci. Příznivě ovlivňuje krevní tuky a podílí se na normalizaci krevního tlaku.

Základ diabetické diety tvoří sacharidy (cukry). Ty by měly tvořit 50 – 60% kalorického přijmu potravy během dne. Dávka polysacharidů, škrobů obsažených v mouce a potravinách z ní vyrobených, v jednotlivých porcích musí být u daného pacienta určena.REKLAMA

Collagen 140g (100% čistý kolagen)269 KčVitamin D3 1000iu 90 kapslí449,00 Kč

Do 30 g na den:

Mléko a mléčné výrobky – laktóza

ovoce – fruktóza

cukr řepný – sacharóza.

Nápoje slazené sacharózou jsou povoleny pouze při hypoglykemii. V praxi používáme u dospělých několik dietních režimů, nejčastěji o obsahu 175g, 225g a 275g sacharidů na den.

Rozložení stravy v průběhu dne: ( snídaně – svačina – oběd – svačina – večeře – II. Večeře nejpozději ve 20 hodin)

Dieta 175 g:

35 – 20 – 40 – 20 – 40 – 20 g sacharidů

Dieta 225 g:

45-30-50-30-50-20   – 20 g sacharidů

Dieta 275 g:

50 – 40 – 65 – 40 – 65 – 20 g sacharidů

Výměnná jednotka – 1 výměnná jednotka (v.j.) = 10g sacharidů

 • Umožňuje záměny potravin při skladbě diety – v rámci dané diety platí rozložení stravy přes den.
 • Znalost je nezbytná u diabetiků 1. typu léčených inzulinem, pumpou.
 • Diabetik má mít dietu individuálně určenou.
 • Musí princip pochopit, nestačí letáček k přečtení
 • Možnost konzultace s nutriční asistentkou, lékařem, systematická edukace nezbytná

Např. ½ krajíce chleba = 1v.j., ½ rohlíku = 1v.j., 1 plátek houskového knedlíku =  1v.j., těstoviny 50g = 1 v.j., 1 větší brambor = 1 v.j., bramborové knedlíky 1+1/2 plátku = 1 v.j.

Jídlo od McDonald – Big Mac 3v.j., hamburger nebo cheeseburger 2,5v.j., hranolky malá porce 2 v.j., velká porce 3v.j., jablková taštička 2,5 v.j., zmrzlina 1,5 v.j.

Další důležitou součástí stravy je vláknina – doporučená dávka 40g/den, převážně rozpustná. Nerozpustná vláknina – otruby, celozrnné výrobky mohou mít u některých pacientů nepříznivé účinky – dyspepsie, průjmy, ztráty vitaminů a minerálů stolicí při překročení denní dávky. Rozpustná vláknina – pektiny, gumy, guar, slizy, hemiceluloza – obsažené v houbách, ovoci, luštěninách. Pozitivní účinek  rozpustné vlákniny – zpomaluje vyprazdňování žaludku, navozuje pocit sytosti, omezuje vstřebání cukrů a tuků ve střevě, snižuje inzulinovou sekreci .

Tuky – tvoří maximálně 30% kalorického přijmu potravy. Živočišné – obsahující nasycené MK – maso, uzeniny, tučné mléčné výrobky – jsou méně vhodné. Cholesterol v potravě -doporučený příjem pod 300mg/den. Rostlinné tuky – obsahují nenasycené MK. To jsou monoenové – olivový olej – 10-14% denního přijmu, polyenové – omega 3 – mořské ryby – příznivý vliv na cévy. Obohacené koncentráty se nedoporučují. Omega 6 – vegetol a sluněčnicový olej – doporučený příjem 6-8% – nepřekračovat, spíše v případě potřeby nahradit sádlem nebo máslem. Nevhodné jsou ztužené tuky. Velmi vhodné jsou lisované panenské oleje, množství opět omezeno. V současnosti je trendem  obohacení tuků o fytosteroly – Flora Proaktiv.

Bílkoviny –  by měly tvořit příjem 10-20% energie na den. Zvýšení nad 0,8g/kg/den způsobí nárůst  hmotnosti. Při snížení příjmu bílkovin pod 0,4g/kg/den hrozí bílkovinná podvýživa a deficit imunity.  Těhotné a kojící ženy by měly navýšit příjem bílkovin až na 1,1g/kg/den.

Redukce příjmu bílkovin je nutná u některých onemocnění ledvin – omezení určí lékař.

Bílkoviny rostlinného původu – luštěniny – pokryjí malou část potřeby.

Obsah bílkovin:

10dkg šunky – 20g bílkovin

10dkg rybí maso – 15-19g bílkovin

10dkg králičí maso – 20g bílkovin

10dkg kuře, krůta – 22g bílkovin

10dkg hovězí maso – 18g bílkovin

10dkg vepřové maso – 15g bílkovin

10dkg tvrdé sýry – do 20g bílkovin

10dkg chléb konzumní – 6g bílkovin

10dkg křehký chléb – 9g bílkovin

Soli a vitamíny –

Kuchyňská sůl – příjem  maximálně  7,5g/den.

U hypertoniků a onemocnění ledvin – snižujeme množství soli, pozor na obsah v minerálních vodách.  Vitaminy a stopové prvky – potřeba stejná jako u nediabetiků.  Vyšší potřeba v zimních měsících, při rekonvalescenci, dlouhodobé dekompenzaci.

Příjem tekutin – voda, minerální vody, bylinné čaje, slabá káva, doporučeno 2 – 3l na den.

Alkohol – lze povolit:

4 dcl vína na týden

1,5 l piva – na týden

1,5 dcl 40% destilátu na týden

Nebezpečí hypoglykemie

Diabetická dieta a alternativní sladidla:

Kalorická – fruktoza a sorbit – maximální dávka do 50g na den, vysoká energetická hodnota, zažívací potíže, průjmy

Nekalorická – aspartam, sacharin, sukraloza, neoheperidin, thaumalin, alitam – doporučuje se kombinovat, dávka neomezená, nezvyšují výskyt zubního kazu, u obézních snižují chuť k jídlu

Speciální diabetické potraviny nejsou u diabetiků nutné, jsou energeticky bohaté. Musí být součástí diabetické diety, neměly by nahrazovat stravu diabetika, neměly by se stát náhražkou při zasycení.

Pokud máte problém s pochopením diabetické diety, je možná konzultace s nutriční asistentkou, lékařem. Kontakt na nutriční asistenty a edukaci poskytne váš diabetolog.

Mohou med a jiné včelí produkty konzumovat diabetici?

 V dřívějších letech platilo, že diabetici mají mnohé potraviny zapovězeny. Především to byly poživatiny bohaté na cukry, které dieta postiženým lidem striktně zakazovala.
     Dnes toto tabu již neplatí. Výživa doporučovaná diabetikům se takřka neliší od výživy normálních zdravých lidí. Zde se ale jedná především o vyvážený příjem potravin bohatých na živiny. Diabetici typu 2, kteří jsou schopni svou výživu následně obměňovat, mohou hladinu cukrů ve své krvi upravit do normálu i bez medikamentů.

Většina lidí má občas chuť na něco sladkého. Pro diabetiky ale platí, že to záleží na množství. Diabetikům se potraviny obsahující cukry dovoluje konzumovat jen v určité míře. Denní kalorická dávka, pocházející z cukrů smí obnášet deset procent. Při přísunu cca dvou tisíc kcal denně to odpovídá dávce asi 50g cukru. Toto množství obsažené ve dvou lžících medu by mělo diabetikům pro jeden den stačit.

Med v malých dávkách
 

Roli zde nehraje pouze množství, ale též způsob, jak je med požíván. Přeměna cukrů se usnadní, když se povolené množství medu rozdělí do více jídel. Diabetici by také neměli med jíst po lžících, ani rozpuštěný v nápojích, ale pouze ve spojení s pevnými potravinami.

Volba vhodné potraviny je při sestavě jídla velmi důležitá. Z jídel bohatých na balastní látky se cukerné sloučeniny uvolňují pomaleji, než z jídel na balastní látky chudých. Zvláště hodnotnými dodavateli balastních látek jsou obilné produkty, jako například celozrnné pečivo, obilné vločky a výrobky mϋsli.

Obilné balastní látky zlepšují účinek hormonu inzulinu, který zodpovídá za snižování hladiny hroznového cukru v krvi a přispívá k udržování nízkých hodnot krevního cukru po jídle bohatém na uhlovodany. Diabetikům, kteří mají chuť na chléb s medem lze doporučit, aby zvolili některý z druhů celozrnného chleba a pod med si namazali pokrmový tuk nebo tvaroh.

Také s celozrnným pečivem, mléčnými produkty, neslazenými obilnými vločkami a syrovými saláty pro diabetiky med dobře stravitelný. Ale pozor! Z ovocných pokrmů (z rozsekaných a rozemletých ovocných plodů) se velmi rychle uvolňují ovocné cukry, takže jejich přislazování se nedoporučuje.
 

Ne každý med je pravý

Mnohé pomazánky označené jako „dia“, které se prodávají v malých baleních s potiskem úlů a včel, vypadají na první pohled jako med. V mnohých případech jím ale nejsou. Pouhý pohled na složení prozradí, co v těch kelímcích vlastně je: vodní roztok sladidla či různé cukerné náhražky a ovocný cukr.

Oproti těmto produktům má med velkou výhodu, že kromě cukru obsahuje celou řadu látek, které jsou pro diabetickou látkovou výměnu cenné: stopový prvek chrom, který zlepšuje účinek inzulinu a vitaminy řady B, jež podporují funkce nervové soustavy.

Cukrovka si s covidem-19 rozumí. Nebezpečí hrozí i diabetikům, kteří jsou jinak fit

Reuters,Vojtěch TrdlicaAktualizováno 14. 8. 2020 9:20Skoro polovina Američanů, kteří zemřeli na covid-19, měla jednu společnou charakteristiku: měli cukrovku. Že je kombinace těchto dvou nemocí nebezpečná, řada diabetiků ví. Vysoké ceny inzulinu v USA ale nutí tyto lidi chodit do práce, kde se pak často nakazí. Tamní lékaři marně vyzývají úřady, aby konaly.Ilustrační foto. | Foto: Reuters

„Pomyslela jsem si: Panebože, mohlo by se to stát i mně,“ říká reportérovi agentury Reuters Devon Brumfieldová, které v březnu zemřel otec. Když byl ještě naživu, poslouchala ho v telefonu, jak jen stěží popadá dech.

Její čtyřiašedesátiletý otec měl diagnostikovanou cukrovku. I to byl důvod, proč jeho nejmladší dcera Devon naléhala, aby navštívil lékaře. Další den zkolaboval a zemřel ve svém domě ve městě New Orleans. 

Brumfieldová se brzy dozvěděla příčinu: akutní dýchací potíže způsobené covidem-19. V úmrtním listu stálo, že cukrovka hrála v průběhu nemoci zásadní roli. Brumfieldová přitom, stejně jako její otec, má cukrovku 2. typu a děsí se, že ji může potkat stejný osud. 

Její strach je opodstatněný. Ve Spojených státech bylo provedeno několik výzkumů, z nichž ten poslední, publikovaný Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), ukázal alarmující čísla: 40 procent těch, kteří na covid-19 zemřeli, byli cukrovkáři. reklama

To navíc potvrdila i nezávislá analýza dat agenturou Reuters. Jenže některé americké státy, například Kalifornie, ve svých statistikách neuvádějí průvodní nemoci jako cukrovku, a data jsou tak neúplná.

„Sama cukrovka byla už tak plížící se pandemií. Příchod covidu-19 jí jen dodal na rychlosti,“ říká Elbert Huang, profesor medicíny a ředitel výzkumného centra na univerzitě v Chicagu. SouvisejícíUvnitř pohřebního ústavu v New Yorku: docházejí rakve i urny, obřady se zmenšily 21 fotografií

Že je cukrovka v kombinaci s koronavirem velmi nebezpečná, přitom není žádná novinka. Už dřívější pandemie SARS a MERS, obě způsobené příbuznými koronaviry, ukázaly, že 20 procent z celkového počtu úmrtí tvořili diabetici. U ptačí chřipky měli zase lidé s cukrovkou třikrát vyšší pravděpodobnost, že se budou muset léčit v nemocnici. 

Byl v kondici, přesto zemřel

Současná pandemie udeřila ve Spojených státech zejména na jihu země, odkud pochází 40 procent z diabetiků, kteří na nemoc zemřeli. Mezi pacienty byli i lidé ve věku od 30 do 40 let. Lékaři v těchto státech přitom varovali, že péče o diabetiky je značně omezená koronavirovými opatřeními. 

To potvrzuje i zdravotní sestra z města Montgomery ve státě Alabama Sarah Hunter Frazerová. S pacienty cukrovkáři komunikuje on-line přes počítač. Pokud jsou jejich problémy vážné, setkávají se osobně ve venkovních prostorách kliniky. SouvisejícíPadesátník může být zranitelnější než senior. Klíčové jsou vážné choroby, říká Dušek

Covid-19 ale zabíjí i v případech, kdy jsou diabetici ve výborném zdravotním stavu. Dokládá to třeba příběh Clarka Osojnického z Minnesoty. O možných rizicích koronaviru ve spojení s cukrovkou slyšel, měl ale pocit, že když se bude udržovat v kondici, nebezpečí mu nehrozí.

„Byl nesmírně aktivní, pořád musel něco dělat,“ popisuje jeho žena. 

Komplikace se objevily krátce poté, co si šel šestapadesátiletý Osojnicky zaběhat se psem do tělocvičny. Po třech dnech se objevily horečka, bolesti, kašel a dušnost. Nedlouho poté skončil v nemocnici na plicním ventilátoru, kde 6. dubna zemřel. 

Ve státě Minnesota bylo takových úmrtí 255, nejmladšímu pacientovi bylo pouhých 34 let.

Chodí do práce, aby si mohli dovolit inzulin

Velmi vysoké ceny inzulinu a dalších medikamentů, které jsou pro diabetiky nepostradatelné, navíc dohnaly spoustu Američanů během pandemie do tíživé situace. Kdyby zůstali doma na neplacené dovolené, ochránili by sice své zdraví, ale neměli by pak peníze na inzulin. Velká část diabetiků tak raději jde do práce, kde často riskuje, že se nakazí. 

Americká asociace diabetiků (ADA) se snažila tlačit na jednotlivé americké státy, aby zajistily léky pro co nejvíce lidí a aby regulovaly jejich ceny. Požadavky asociace ale téměř nebyly vyslyšeny.SouvisejícíAmerickému epidemiologu Faucimu vyhrožují smrtí. Ochranku má i jeho rodina

Robert Washington byl jeden z Američanů, kteří museli i navzdory pandemii a své cukrovce chodit do práce. Potřeboval peníze, aby zaplatil léky. Jeho zaměstnavatel, nejmenované kasino v Arizoně, mu slíbil, že službu hlídače bude moci vykonávat sám v golfovém vozítku. 

Po nástupu do práce ale osmašedesátiletého muže postavili před vstupní bránu, kudy do kasina proudily davy lidí. Mnozí z nich nedbali na doporučená opatření. 

„Šokovalo ho, co viděl,“ říká nyní jeho dcera Lina. Nedlouho poté Washingtona pozitivně testovali na covid-19. Do 14 dnů zemřel na nemocničním lůžku. O týden později, zhruba v polovině června, bylo kasino zavřeno, protože počet nakažených v celé Arizoně exponenciálně vzrostl. 

Washingtonova dcera byla jeho smrtí zdrcena. Říká to, co opakují i zdravotničtí experti: jeho smrti se dalo do značné míry předejít. Stejně jako u 40 procent ostatních zemřelých diabetiků.

Viru se u diabetiků daří, říkají vědci

Už po několik měsíců se vědci snaží přijít na spojení mezi cukrovkou a koronaviry. Proč je u diabetiků vyšší pravděpodobnost, že budou hospitalizováni nebo nemoci podlehnou? Důvodů je několik.

Diabetes oslabuje srdce, plíce, ledviny. Tedy stejné orgány, na které útočí i virus. Mezi těmi, kteří covidu-19 podlehli, byli i lidé s obezitou nebo vysokým krevním tlakem. Mnozí z nich měli navíc právě cukrovku.

Na mikroskopické úrovni může diabetikům vadit vysoká hladina glukózy a lipidů v těle. U některých pacientů lékaři vypozorovali jev, který nazývají „cytokinová bouře“. Označili tak závažnou imunitní reakci, při které si tělo nadměrně vyrábí protein cytokin. Organismus pod tíhou tohoto nadbytku zkolabuje a pacient umírá. 

„Je to jako skládačka, vše je vzájemně propojeno,“ uvádí Charles Dela Cruz, který působí na americké Yaleově univerzitě jako výzkumník.

Vysoká hladina cukru v krvi je tedy hlavním faktorem, který v průběhu nemoci covid-19 ovlivňuje imunitu. Výzkumy navíc ukázaly, že viru se toto prostředí zamlouvá. U některých pacientů dokonce může po prodělání nemoci covid-19 cukrovka vypuknout. 

Diabetická retinopatie

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné onemocnění, které má důsledky pro řadu orgánů lidského těla. Jedním z nich jsou i oči. Diabetické důsledky pro zrak mohou být velmi závažné a v krajním případě končí ztrátou zraku. Čím diabetici trpí?

U cukrovky dochází ke kolísání hladiny krevního cukru, které může způsobovat zhoršení zraku. Nastupuje rozmazané vidění, pokud je oko krátkozraké, dochází k přechodnému zhoršení této refrakční vady nebo k jejímu vzniku. Pokud hladina cukru stoupne, roste také koncentrace sorbitolu a dalších metabolitů, které vyvolávají otok a zakalení čočky.

Instruktážní video

https://youtube.com/watch?v=aN7eoRMlqPM%3Ffeature%3Doembed

Popis onemocnění

Z odborného hlediska rozdělujeme diabetické poškození sítnice na tzv.:

 • diabetickou retinopathii – postižení sítnice v periferně od místa nejostřejšího vidění
 • diabetickou makulopathii – onemocnění centrální části sítnice

Zatímco změny v periferii sítnice probíhají nepozorovaně, změny v místě nejostřejšího vidění se projeví zhoršením zraku, zvláště při čtení.

Změny na očním pozadí se nejprve projevují na cévách. Stěna cévy je vlivem dlouhodobě zvýšené glykémie poškozena, může se vyklenout (mikroaneurysma) nebo dochází k prosakování krve na sítnici (hemorhagie) a hromadění odpadních látek (tvrdé exudáty). Tyto změny obvykle zhoršení vidění nezpůsobí. Jejich přítomnost však vede k narušení výživy sítnice, nedostatku kyslíku i k špatnému odstranění odpadních látek. Tyto změny jsou impulsem pro sítnici k „přestavění“ cévního řečiště za účelem lepšího zásobení kyslíkem. Dochází ke vzniku drobných zkratek mezi tepnou a žílou (IRMA abnormity), ke změně tvaru a průběhu žil, které začínají mít tvar růžence (diabetické flebopathie). Díky trvajícímu poškození cévní stěny dochází též k úniku tekutiny pod sítnici (edém) a k zúžení tepen, způsobující infarkt na sítnici (měkký exudát). Tyto změny jsou již závažné, zhoršují vidění pacientů s diabetem a je nezbytné jejich včasné ošetření laserem, které provádíme také v naší ambulanci. Po rozšíření zornice a místním znecitlivění rohovky kapkami na oko nasadíme vyšetřovací čočku a pacient vnímá pouze záblesky světla. Zákrok se provádí vsedě, trvá asi 15 minut a nebývá bolestivý. Po tomto ošetření pacient odchází domů. Není však povoleno řídit motorová vozidla pro neostré vidění. Je vhodný doprovod další osoby, zvláště u starších lidí.

Další možností léčby je injekční aplikace látky , která brání růstu patologických novotvořených cév a pomáhá při otoku sítnice.

Není-li diabetes mellitus dlouhodobě dobře kompenzován a sítnice trpí nedostatkem kyslíku, vznikají na sítnici a na zrakovém nervu nové nekvalitní cévy. Tyto často praskají, způsobují již rozsáhlé krvácení, které spolu s ostatními změnami nevratně poškodí sítnici. Zde již laser nestačí a je třeba chirurgické řešení – tzv. pars plana vitrektomie s implantací silikonového oleje. Tato operace zamezí dalšímu zhoršení stavu, ale poškozené vidění nedokáže zlepšit.

Ve všech stadiích onemocnění, a to i bez očních komplikací cukrovky, jsou velmi důležité pravidelné oční kontroly, v ideálním případě stav sítnice dokumentujeme fotograficky.

V naší ambulanci provádíme pravidelné preventivní i kontrolní vyšetření diabetiků včetně fotodokumetace speciálními barevnými snímky, které jsou počítačově upraveny. V komplikovaných případech jsme schopni doplnit vyšetření o nejmodernější nadstandardní postupy, za použití OCT přístroje, které nám pomáhají zvolit ten nejlepší terapeutický postup a jeho správné načasování.